WYPRZEDAŻ ROCZNIKA 2020!!!
Oliwa w pytaniach i odpowiedziach

Dlaczego oliwa jest taka zdrowa?

Oliwa z oliwek należy do najzdrowszych tłuszczów pochodzenia roślinnego. Organizacje zajmujące się tworzeniem wytycznych żywieniowych są zgodne, że zastąpienie w codziennej diecie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, tłuszczami roślinnymi, przynosi duże korzyści dla zdrowia i chroni przed chorobami cywilizacyjnymi, które są największym zagrożeniem dla współczesnego społeczeństwa.

Dzieje się tak ze względu na zupełnie inny profil tłuszczów w olejach roślinnych, gdzie udział szkodliwych tłuszczów nasyconych jest bardzo niski, zaś w jego miejsce pojawiają się zdrowe tłuszcze - tak zwane NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe).

W przypadku oliwy z oliwek 100 ml oliwy zawiera ledwie 15 g tłuszczów nasyconych, zaś olbrzymia większość, bo aż 70 g to zdrowe tłuszcze jednonienasycone, 11 g to tłuszcze wielonienasycone.

Działanie prozdrowotne oliwy wynika także z występowania w niej związków fenolowych (tokoferol, skwalen, sitosterol).

Efektem tego oliwa jest znakomitym produktem dla osób, którym zależy na uchronieniu się przed hipercholesterolemią, chorobami układu krążenia oraz chorobami cywilizacyjnych w ogóle. Wykazano także, że kwasy tłuszczowe w niej występujące, przyczyniają się do spowolnienia procesów starzenia układu nerwowego - zmniejszenie ryzyka demencji, chorób Parkinsona i Alzheimera.

Tym bardziej, że oliwa ma jeszcze inną zaletę - wprost idealnie pasuje do dań kuchni śródziemnomorskiej. A to właśnie dieta śródziemnomorska jest obecnie na ustach większości dietetyków, gdy mowa jest o zdrowiu.

Jaki rodzaj oliwy jest najlepszy dla zdrowia?

Możemy uznać za pewne, że jako konsumenci oliwy musieliście natknąć się na kilka oznaczeń na ich etykietach. O ile podświadomie czujemy, co mogą oznaczać słowa takie jak “extra vergine”, to gdy przychodzi do wytłumaczenia, czym taka oliwa jest i czym się różni od zwykłej, to mamy z tym poważne problemy. Wytłumaczmy to zatem pokrótce.

Mowa o oznaczeniach takich jak: extra virgin, virgin, ordinary virgin, lampante, oliwa rafinowana. W praktyce o jakości oliwy świadczy jej niski poziom kwasowości, co wynika ze sposobu jej produkcji - dlatego absolutnie najlepsze oliwy oznaczone są jako extra virgin oraz (o nieco niższych właściwościach organoleptycznych) virgin.

Oliwa extra virgin jest oliwą z pierwszego tłoczenia. Wytwarza się ją na zimno. Sposób produkcji oraz większa zawartość składników prozdrowotnych sprawiają, że zarówno dla zdrowia, jak i smaku - to właśnie oliwa extra virgin jest tą, po którą powinieneś sięgnąć.

Czy oliwa nadaje się do smażenia?

To, że oliwa nie nadaje się do smażenia, jest jednym z dość szeroko rozpowszechnionych mitów. W praktyce jest to jeden z tych prozdrowotnych tłuszczów, który lepiej znosi proces smażenia.

Temat ten był podejmowany w badaniach naukowych - badanie z 2010 roku opublikowane w Food and Chemical Toxicology jednoznacznie wskazuje, że oliwa niezależnie od typu bardzo dobrze znosi smażenie.

Z drugiej strony warto przy tej okazji wspomnieć, że aktualne zalecenia żywieniowe wskazują, że smażenie nie jest pożądanym typem obróbki kulinarnej i jeśli jest stosowane często - może być szkodliwe dla zdrowia. Jeśli zależy ci na zdrowiu, staraj się wykorzystywać oliwę częściej na zimno (na przykład do sałatek albo do chleba).

Jak kupować oliwę?

Przy wyborze oliwy z oliwek warto zwrócić uwagę na szczegóły jeśli chcemy cieszyć się jej najlepszym smakiem i walorami prozdrowotnymi. Co więc warto przeanalizować?

Po pierwsze wracamy do kwestii typu oliwy - najlepszym typem oliwy jest extra virgin (włoskie extra vergine), czyli oliwa, która przeszła testy organoleptyczne i charakteryzuje się kwasowością poniżej 0,8%. Im niższy wskaźnik kwasowości, tym lepiej - oznacza to lepsze walory prozdrowotne.

Warto zwrócić jeszcze uwagę na jeden aspekt - czym lepsza jakość oliwy, rośnie także koszt produkcji - stąd zarówno z uwagi na jej niższą dostępność, jak i koszt procesu technologicznego - cena jest wyższa. Stąd najlepszej jakości oliwy klasy premium są też wyraźnie droższe od oliwy na rynek masowy.

Ze względu na duży wybór oliwy na rynku warto poszukiwać dostawców, którzy znają pochodzenie oliwy i gwarantują przez to sposób jej przygotowania.

Kraj pochodzenia nie jest zmienną krytyczną - można natomiast zapamiętać, że najczęściej dobrej jakości oliwę na polskim rynku kupimy od głównych producentów europejskich, którymi są Hiszpania, Włochy oraz Grecja.

Z oliwami jest trochę jak z winem - jeśli chcemy rozkoszować się jej najlepszym smakiem, zwróćmy uwagę na gatunki oliwek, z których jest tłoczona. Często produkty dla masowego odbiorcy nie podają informacji na temat gatunku oliwek, na czym my jako konsumenci tracimy. Koneserzy dobrej jakości oliwy docenią produkcję lokalną, wykonaną tradycyjnymi metodami.

Jaka jest rola oliwy w diecie śródziemnomorskiej?

Dieta śródziemnomorska jest na ustach wszystkich specjalistów, gdy jest mowa o zdrowym modelu odżywiania. A czym jest kuchnia śródziemnomorska bez oliwy z oliwek?

Oliwa swoją olbrzymią popularność zyskała już w starożytności, a to sprawia, że przez wieki tradycja kulinarna krajów śródziemnomorskich była budowana przy jej wykorzystaniu. To właśnie ona jest głównym źródłem tłuszczu w diecie śródziemnomorskiej.

Trudno się zresztą temu dziwić, skoro 98% drzew oliwek z całego świata skupionych jest właśnie w Basenie Morza Śródziemnego. Jeśli chociaż raz byliście nad Morzem Śródziemnym - widok rozciągających się po horyzont gajów oliwnych jest tym, co bardzo zapada w pamięć.

Prozdrowotne korzyści diety śródziemnomorskiej płyną także z dużego udziału warzyw, owoców, produktów zbożowych i ryb. Wszystkie te składniki są odpowiednio zbilansowane i oliwa zajmuje w tym systemie żywienia swoją mocną pozycję.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl