Dlaczego właściwie oliwa z oliwek jest taka zdrowa?
Beata, 19.10.2020
Oliwa z oliwek należy do najzdrowszych tłuszczów pochodzenia roślinnego. Organizacje zajmujące się tworzeniem wytycznych żywieniowych są zgodne, że zastąpienie w codziennej diecie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, tłuszczami roślinnymi, przynosi duże korzyści dla zdrowia i chroni przed chorobami cywilizacyjnymi, które są największym zagrożeniem dla współczesnego społeczeństwa.
Dzieje się tak ze względu na zupełnie inny profil tłuszczów w olejach roślinnych, gdzie udział szkodliwych tłuszczów nasyconych jest bardzo niski, zaś w jego miejsce pojawiają się zdrowe tłuszcze - tak zwane NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe).
W przypadku oliwy z oliwek 100 ml oliwy zawiera ledwie 15 g tłuszczów nasyconych, zaś olbrzymia większość, bo aż 70 g to zdrowe tłuszcze jednonienasycone, 11 g to tłuszcze wielonienasycone.
Działanie prozdrowotne oliwy z oliwek wynika także z występowania w niej związków fenolowych (tokoferol, skwalen, sitosterol).
Efektem tego oliwa z oliwek jest znakomitym produktem dla osób, którym zależy na uchronieniu się przed hipercholesterolemią, chorobami układu krążenia oraz chorobami cywilizacyjnych w ogóle. Wykazano także, że kwasy tłuszczowe występujące w oliwie z oliwek, przyczyniają się do spowolnienia procesów starzenia układu nerwowego - zmniejszenie ryzyka demencji, chorób Parkinsona i Alzheimera.
Tym bardziej, że oliwa z oliwek ma jeszcze inną zaletę - wprost idealnie pasuje do dań kuchni śródziemnomorskiej. A to właśnie dieta śródziemnomorska jest obecnie na ustach większości dietetyków, gdy mowa jest o zdrowiu.