Dlaczego prawdziwa oliwa extravergine kosztuje dużo?
8.jpg

Dzisiejszy temat jest niezwykle istotny. Jaka jest różnica między oliwą z oliwnego sklepu specjalistycznego, a oliwą z supermarketu, którą można dostać już za kilkanaście złotych? Obie nazywają się podobnie, obie pochodzą często z krajów basenu Morza Śródziemnomorskiego, ale... różnica jest mniej więcej taka, jak między chlebem z piekarni rzemieślniczej, a bochenkiem z supermarketu. I to i to chleb, i jednym i drugim się najesz, ale wrażenia estetyczne trudno nawet porównywać. 

Oliwa extravergine to sok z oliwek. Rynek soków- tych owocowych, jaki jest, raczej dla wszystkich jest jasne i to porównanie jeszcze lepiej obrazuje różnicę w rodzajach oliwy. Sok rozcieńczany z zagęszczonego półproduktu, dosładzany, reklamujący swoją zawartością witamin, to zupełnie inna jakość, niż sok 100%, a jeszcze inną historią jest smak soku wyciśniętego osobiście z owoców, w domu. 

I dokładnie tak jest z oliwą! Nie zachęcam do mielenia oliwek w domu i odsączania z niej tłuszczu, ale kto raz spróbuje najlepszej z możliwych rodzajów oliwy, kto poczuje tą różnicę nigdy więcej nie pomyśli, że ten tłuszcz i to co oferują supermarkety to to samo.

Nasze oliwy to w wyrób oliwnych manufaktur, rodzinnych gospodarstw i malutkich firm. Smak jest nieporównywalny z tym, co proponuje tania oliwa, a za nim idą również, a może przede wszystkim- wartości odżywcze, które sprawiają, że ten tłuszcz wpływa wspaniale na nasze zdrowie i samopoczucie. Szczególnie w czasach, kiedy zdrowie staje się ogromnie ważne dla większości i rośnie świadomość, warto docenić różnicę w jakości oliwy, za którą musi stać również różnica w cenie.

Bardzo przyjemne jest uczucie, że dbamy o siebie i swoich bliskich. „90% chorób znanych człowiekowi spowodowanych jest przez tanią, kiepskiej jakości żywność”, zatem „jesteś tym co jesz” — napisał Victor Lindlahr w 1923 roku.”

Jedzmy prosto i zdrowo! Czujmy się dobrze!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl